Co robić gdy pies ze schroniska boi się wszystkiego?
Ja bym ogólnie odradzał Ci adoptowanie psa ze schroniska, który boi się wszystkiego, bo mało prawdopodobne jest aby ten pies sam z siebie się zmienił gdy go weźmiesz do siebie. Taki pies ma poważne problemy z psychiką i to jest trudne zadanie takiego psa wyprowadzić z jego lęków. Jeśli pies jest wystraszony i siedzi skulony w kojcu i nie chce nawet do Ciebie podejść to czemu miałbyś go na siłę zabierać do swojego domu? Czy nie lepszym pomysłem jest sprawdzenie, czy może któregoś dnia pojawi się przy jego kojcu taka osoba którą pies szybko zaakceptuje? ja wtedy widzę większe szanse na pomoc takiemu psu. I po co miałbyś się pakować na własne życzenie w taką trudną adopcję psa który się boi wszystkiego – czy nie lepiej wybrać na swojego kompana jakiegoś bardziej odważnego psa?
Inaczej sprawa wygląda, gdy pies w schronisku zachowywał się radośnie a u Ciebie w domu się zestresował i czegoś się boi – wtedy można podejrzewać, że pies po prostu jest w szoku i poznaje nowy dom i z czasem mu to przejdzie jeśli będziesz z psem delikatnie postępować.
Czego pies się może bać w nowym domu?
- pierwszy dzień w nowym domu będzie dla wielu psów bardzo stresujący, także nie dokładaj wtedy psu stresu – daj psu wszystko obwąchać, daj psu wszystko zobaczyć i wszędzie wejść. Potem dopiero po paru dniach wprowadzić zakazy i nakazy gdy już się trochę lepiej poznacie i pies się zaklimatyzuje u Ciebie.
- pies może piszczeć w nocy jeśli zostawisz go w osobnym pokoju i nie pozwolisz wejść do swojej sypialni, jeśli pies piszczy w nocy to przeczytaj ten poradnik: piszczenie w nocy u dorosłego psa
- podłoża których pies nie zna – czyli panele na podłodze na których psu ślizgają się łapy – gdy psu rozjeżdżają się łapy to może go to zaboleć i potem pies chodzi tylko po dywanach i nie chce przejść przez kawałek podłogi gdzie nie ma dywanu
- schody – wiele psów okazuje oznaki lęku gdy ma zejść po schodach – czasem jest to związane z tym, że pies ma dysplazję bioder i bolą go stawy gdy chodzi po schodach – czasem też schody są śliskie dla psa i warto na nich położyć wykładzinę dywanową aby psu nie ślizgały się łapy w trakcie zbiegania po schodach w dół.
- pies może bać się nowych dla niego odgłosów takich jak dźwięk odkurzacza czy miksera kuchennego – do tego można psa po przyzwyczajać.
- pies ze schroniska może bać się kąpieli – warto rozważyć oddanie psa do psiego fryzjera aby w swoim gabinecie groomer zajął się psem – bo na razie pies Cię słabo zna i jesli zacznie kojarzyć, że od pierwszego dnia robisz mu nieprzyjemne zabiegi pielęgnacyjne to może potem bardzo nie lubić wchodzenia do łazienki i może też nie lubić widoku takiego, że z ręcznikiem w ręku idziesz w jego stronę. W najgorszym przypadku pies może zrobić się agresywny w trakcie kąpieli albo przy wycieraniu go po kąpieli. Często ma to związek z tym, że pies cały dzień jest w dużym szoku bo zmienia miejsce zamieszkania i jeszcze tego dnia jak dołożysz nieprzyjemną dla niego kąpiel to pies wybucha agresją. A jak go oddasz do psiego fryzjera to przynajmniej nie będzie lubił tego fryzjera a nie Ciebie
Gdy pies ze schroniska boi się ludzi – jak postępować, jak szkolić takiego psa aby go zmienić? aby przestał się bać?
Rozróżnić trzeba sytuację czy pies ze schroniska boi się naprawdę wszystkich ludzi? – czy po prostu zaakceptował te osoby które się nim opiekują i nikogo poza tymi osobami nie lubi i się ich boi – czy też jest tak wystraszonym psem, że nawet pracowników schroniska których widzi codziennie dalej się boi?
Jeśli pies akceptuje swoich opiekunów i przy nich jest spokojny, zrelaksowany i nie wykazuje przesadnego strachu a boi się tylko obcych osób które spotyka to wtedy jest duża szansa na poprawę zachowania psa przez odpowiednie szkolenie (szkolenie psa lękliwego) – natomiast jeśli pies boi się nawet swoich własnych opiekunów i boi się każdego przechodnia spotkanego na ulicy to pies taki będzie bardzo trudny do wyszkolenia i możliwe, że będzie potrzebował też leków na uspokojenie (ziołolecznictwo dla psa). Trzeba będzie się też wtedy spotkać z dobrym behawiorystą dla psów.
Wystraszony pies co robić – stany lękowe u psów ze schroniska
Najlepsza rada jaką mogę Ci dać to: nie głaskać psa i nie przytulaj gdy pies się boi – pies który cierpi na stany lękowe i jeszcze słabo Cię zna raczej nie uspokoi się gdy zaczniesz go dotykać czy przytulać, raczej tylko pogłębisz jego zły stan i pies zapamięta złą rzecz, którą jest wielki strach podczas dotyku przez człowieka. Lepiej wykorzystać do uspokojenia psa smakołyki.
Taka jest psia psychologia i behawiorysta psów każdy to potwierdzi, że można bardzo psa zmienić stosując w trakcie szkolenia różne smakołyki jako nagrody za dobre psie zachowanie. Wykorzystując przysmaki przekonujemy też psa, że nie ma się co obawiać danej sytuacji, bo jedyne co psa spotkało to pyszne jedzenie w tej sytuacji i żadna krzywda się psu nie stała. Tak działa psi behawioryzm – że pies ma potem do podobnych sytuacji podchodzić z większym spokojem bo ma myśleć w swojej głowie o tym, że ostatnio gdy był w takiej sytuacji to znalazł tam dużo przysmaków, więc w sumie nie ma się czego bać.
Z wystraszonym psem, który cierpi na różne lęki trzeba iść po pomoc do kogoś kto się dobrze zna na szkoleniu psów lękliwych, poczytaj tu: PRACA Z PSEM LĘKLIWYM
Im dłużej odkładasz szkolenie psa, który wszystkiego się boi tym bardziej pogarszasz sytuację, lepiej czym prędzej idź z psem na szkolenie.
Film dostępny pod adresem: pies po przejściach