Lęk separacyjny u psa ze schroniska – Jak go pokonać?
- musisz nauczyć psa, że jak Ciebie nie ma w domu to wtedy pies ma odpoczywać.
- dlatego też uczysz psa nawet gdy jesteś w domu, że czasami zamykasz go w innym pokoju i nie może być tak, że pies cały czas za tobą chodzi, musi się nauczyć siedzieć sam.
- na początku treningów uczysz psa, że jak zostaje sam to właśnie po to aby pogryźć sobie kość albo aby pobawić się zabawką, aby czas rozłąki nie był czasem stresu ale czasem zabawy i jedzenia smakołyków
- jeśli pies nauczył się, że zostaje sam w drugim pokoju zamknięty na 15minut i wtedy odpoczywa i nie rozrabia to wytrzyma i dłużej – nie ważne na jak długo zostawiasz psa, najważniejsze aby nauczył się odpoczynku i relaksu gdy Ciebie nie ma. Psy z lękiem separacyjnym nie potrafią się uspokoić ani na moment.
Pies ze schroniska sam w domu – wiedza i pomoc
Jeśli potrzebujesz pomocy: lęk separacyjny u psa terapia, buldog francuski szczeniak sam w domu, pies szczeka gdy zostaje sam w domu, beagle sam w domu
Psy buldogi francuskie, jack russell terriery, maltańczyki, shih tzu i beagle to jedne z popularniejszych ras które dość często cierpią na lęk separacyjny, zwłaszcza jeśli to są psy schroniskowe. Z mniej popularnych ras wilczak czechosłowacki często choruje na lęk separacyjny.
Postępowanie z psem ze schroniska, który cierpi na lęk separacyjny – jak leczyć?
- kupić klatkę dla psa i przez 2 tygodnie uczyć psa tego, że klatka to miejsce odpoczynku (nie zamykać psa na siłę w klatce w pierwszy dzień)
- wybrać urlop w pracy aby mieć 2 tygodnie na pracę codzienną z psem (masz wolne ale uczysz psa zostawania samemu na pare minut)
Lęk separacyjny a drugi pies?
To czasami pomaga – ale nie zawsze – najpierw sprawdź czy pies zostanie z inną osobą w domu i będzie spokojny gdy Ty wyjdziesz – czasami lęk separacyjny dotyczy jednej konkretnej osoby której pies nie chce opuścić i wtedy nawet inny pies ani inny człowiek nie interesuje go, bo pies chce być tylko z Tobą. Także kupienie drugiego psa czy adopcja innego psa ze schroniska tylko po to aby pies wyleczył się z lęku separacyjnego to ryzykowny pomysł, nie zawsze to pomaga, choć czasami się super sprawdza ta metoda.
Szkolenie psa aby został sam w domu – aby nie wył, nie szczekał i nie niszczył, nie gryzł przedmiotów w domu. Jak zwalczać lęk separacyjny u psa?
Od pierwszego dnia jak adoptujesz psa ze schroniska to ucz go, że czasami na 5-15minut pies musi posiedzieć w innym pokoju w którym go zamkniesz, dawaj psu wtedy smakołyki i kostki do gryzienia i jak zacznie zjadać to zamknij go samego. Otwórz drzwi do pokoju i wypuść psa gdy pies jest cicho, nie otwieraj gdy drapie, szczeka, wyje, piszczy. Jak przestanie wydawać dźwięki i słyszysz że chociaż 5 sekund jest cicho to dopiero wtedy otwórz drzwi i wypuść psa. Nie żegnaj się też czule z psem gdy wychodzisz z domu bo tylko go pobudzasz, wyjdź z mieszkania nic nie mówiąc do psa.
Jeśli potrzebujesz pomocy psiego trenera dotyczącej terapii lęku separacyjnego to zerknij w te strony które podałem kilka akapitów wyżej. Tam znajdziesz pomoc dla psa z lękiem separacyjnym, bo to co tutaj opisuję to tylko ogólne zalecania, proces leczenia lęku separacyjnego jest dużo bardziej złożony.
Polecane strony: jak nauczyć psa zostawania samemu w domu, http://doberman.wroclaw.pl/ – https://www.facebook.com/doberman.szkola.szkolenia.psow